Yeni Öğrencilerimize: "Hoşgeldiniz"

Fizik Bölümümüzün Değerli Yeni Öğrencileri,

Öncelikle tercih edip bölümümüze katılmış olmanızdan dolayı sizleri tebrik ediyor, hoş geldiniz diyorum. Çok güzel bir tercih yaptığınızı müjdelerim çünkü geleceğinizin anahtarı sizlerin elinde olup yetenekleriniz gayretli çalışmalarınızla şekil aldıktan sonra yöneliminize bağlı olarak bölümümüzün sizleri çok iyi yerlere taşıyacağını umuyorum.

Bölümümüz teorik ve uygulamalı olarak bir eğitim vermekte olup derslerin %50’e yakını İngilizce olacaktır. İngilizce olmadan Fizik veya herhangi bir akademik bilimsel çalışma yapmak hemen hemen mümkün değildir. Ayrıca bilimsel ve teknolojik bir alanda çalışmak istiyorsanız olmazsa olmazlarından biri iyi bir İngilizcenizin olmasıdır. Bundan dolayı yeterli İngilizce’si olmayanlar için İngilizce hazırlık sınıfını konulmuş ve başarıyla tamamlamanızı bekliyoruz.

Eğitim programımız yenilenen Fizik I, II, III ve Modern Fizik Laboratuvarları ile donanmış olup özellikle deneysel fizikte yol almak isteyenler için Elektronik I, II ve Dijital Elektronik dersleriyle yoğun bir elektronik altyapı oluşturulmaktadır.  Hatta son sınıfta Mikroişlemcilerle Uygulamalar dersi alarak bir basamak daha ileriye götürüp dijital kontrol sistemlerini programlama ile kontrolünü yapabileceksiniz. Belki projesi olan öğretim üyeleriyle laboratuarlarında çalışarak bilimsel araştırma teknik ve yordamlarını etkileşerek öğrenebilirsiniz. Bu arada iyi bir bilgisayar programcılığı eğitim ve kariyerinizde gerekebilir. Hemen ikinci yıl Bilgisayar dersleriyle paket programlama paketlerinden Mathematica’yı öğrenip çok kısa yoldan cebirsel denklemleri sembolik ve sayısal yordamlarla çözme hatta program yazma seviyesine gelebileceksiniz. İsterseniz 3. Sınıfta seçmeli olan İleri Programlama dersini ve sonraki yılda Fizikte Bilgisayar Uygulamaları dersiyle sayısal yöntemleri uygulamalı olarak öğrenebileceksiniz. Diğer taraftan fiziğin temelleri temel fiziğin olmazsa olmaz derslerinden Mekanik, Elektrik ve Manyetizma I ve II, İstatistiksel Termodinamik ve Kuantum I ve II dersleriyle kazanabileceksiniz. Elbette bunlar için bazı temel matematik dersleri (Diferansiyel Denklemler, Fizikte Matematik Yöntemler) verilecek olup en önemlisi ilk sene verilen Fizik I ve II, ve Matematik I ve II derslerinin çok iyi bir şekilde tamamlanıp öğrenilmesi gerekmektedir. Kısacası ilk seneniz kritik bir anlam taşımaktadır.

Geleceğin fizikçilerini yetiştirmek için biz öğretim üyeleri olarak bu yolda hazırız, ya sizler hazır mısınız?

 


Bu sayfa Physics tarafından en son 10.04.2020 22:45:08 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM